KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7267656
*
nr 726 7656
Gouache
Arabiskt motiv med väntande par, 12x16
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 november 2011
kl 19:19:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/11 18:18:22
1
100 kr
21/11 19:10:49
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Gouache
nr 726 7656
Gouache
Arabiskt motiv med väntande par, 12x16
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 300 kr |
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 november 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/11 18:18:22 | 1 | 100 kr |
| 21/11 19:10:49 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



